Datum postavljanja: 27.06.2022
Zemlja je neprestano izložena Sunčevoj svetlosti koja je neophodna za život. Svetlost koju emituje Sunce sastoji se infracrvenog ( IR ) , ultraljubičastog ( UV ) i vidljivog dela spektra.
Za vreme letnjih meseci zračenje je najjače, i to u periodu od 10 do 17 sati. Zaštita od sunca je obavezna za sve uzraste i sva odredišta. U zavisnosti od tipa kože zaštitni faktor nanosi se sat vremena pre izlaganja suncu. Pri tome treba paziti da se ne zaborave namazati ruke, kolena, vrat, uši, nos i usta. Potrebno je nositi sunčane naočare i šešir.
Šta je SPF?
SPF je mera koja označava koliko dugo je moguće ostati na suncu bez opasnosti od opekotina. Da bi preparati za sunčanje imali preventivne karakteristike u razvoju raka kože moraju štiti i od UVA i od UVB zračenja.
Da bi smo izabrali odgovarajući preparat baš za naš tip kože, neophodno je da znamo kojem fototipu pripadamo. Prema osetljivosti kože na delovanje sunčevih zraka razlikujemo 6 fototipova.
Fototip kože i obilježja
Fototip 1 i 2 – odnosi se na osobe koje imaju izrazito svetlu kožu, koja je sklona crvenilu i pegama. Ovaj tip teško potamni na suncu, ali izuzetno brzo pocrveni. To su uglavnom osobe sa plavom ili smeđom kosom , sa plavim ili sivim očima. Oba tipa zahtevaju visoki zaštitni faktor, SPF 50.
Fototip 3 i 4 – u ovu grupu spadaju osobe koje imaju tamniji ten, smeđu kosu i smeđe ili sive oči. Koža jako brzo tamni na sucnu, i izrazito retko pocrveni. Potrebno je koristiti proizvode sa srednjim zaštitnim faktorom, SPF 30
Fototip 5 i 6 – označava osobe tamnije rase i mediteranskog tipa kože. Potrebna je zaštita sa niskim zaštitnim faktorom- SPF 10 -15
Opekotine od Sunca
Opekotine od sunca su bolno crvenilo, ponekad plikovi uzrokovani izlaganjem sunčevim UV zracima. Leče se pomoću hladnih obloga i NSAIL. Simptomi se javljaju unutar 1-24 h nakon izlaganja suncu. Ako je zahvaćen veliki deo tela, mogu se razviti opšti simptomi ( temperatura, slabost ).
Za negu kože nakon sunčanja preporučuju se preparati sa Aloe Verom. Većina preparata za negu kože nakon sunčanja su emulzije ili gelovi koji deluju hidratantno, imaju protivupalno i antioksidativno delovanje. Ovi praparati se mogu držati u frižideru kako bi dodatno rashladili kožu.
Alergije od Sunca
Alergije su najčešće bolesti prilikom putovanja. Kozmetički proizvodi u kombinaciji sa sunčevim zracima i peskom često izazivaju alergije i iritacije na koži. Lokalni antihistaminici preporučuju se samo kod uboda ili ugriza insekata, a za sve ostale osipe bolje je kožu tretirati neutralnom kremom koja ima efekat hladjenja. Tablete šumećeg kalcija i termalne vode mogu izuzetno pomoći kod smirivanja crvenila i svrbeža. Za decu preporučujemo gelove sa kamilicom, arnikom i Burovim kompleksom.
Zaštita od uboda insekata
U zavisnosti od smeštaja preporučuje se na putovanje poneti aparatić s tabletama ili tekućinom protiv komaraca i drugih insekata. Dobro je imati i preparate u obliku sprejeva ili krema koji se mogu nanositi na kožu. Takodje, dostupne su i narukvice koje su idealne za decu.
Trovanje hranom i primena probiotika
Brojne studije pokazale su da probiotici pomažu kod infektivnih dijareja izazvanih trovanjem hranom, a već nam je poznato da je primena probiotika mudra odluka i kod putničkih dijareja. Preporuka je probiotike uzimati najmanje dve nedelje pre putovanja, za vreme putovanja i dve nedelje nakon putovanja. Na ovaj način doprinosimo ravnoteži mikrobiote i imunom sisitemu kao i ukupnom zdravlju organizma. Ukoliko dođe do dijareje, uz probiotike je obavezno uključiti i preparate za nadoknadu elektrolit.
U svim Lilly apotekama širom Srbije čekaju Vas profesionalni i ljubazni farmaceuti, koji će Vam dati stručan savet pri odabiru SPF faktora, o alergijama, ubodima insekata, kako za Vas tako i za Vaše najmlađe. Uz naše farmaceute Vaše letovanje postaje bezbrižno, a mi Vas čekamo da nam preneste utiske kako ste se proveli. "
Podeli sa prijateljima