Datum postavljanja: 16.08.2021
ŠTITNA ( TIROIDNA ) ŽLEZDA I NJENA ULOGA
Štitna ili tiroidna žlezda je smeštena u vratnom delu, sastavljena je iz dva režnja ( levog i desnog ) i vrši sekreciju dva hormona: TIRONIN (T3) i TIROKSIN (T4 ). Hormoni tireoidee su odgovorni za regulaciju metabolizma svih ostalih tkiva.
Za produkciju hormona T3 i T4 neophodan je jod koji se unosi putem hrane, a dnevne potrebe organizma za jodom iznose 1mg.
Kontrolu proizvodnje i sekrecije tironina i tiroksina vrši hormon hipofize – TSH ( tireo stimulišući hormon).Promena u lučenju navednih hormona, bilo smanjenje ili povećanje, utiče na funkcionisanje nervnog sistema, rad srca, reproduktivnu sposobnost žena i dr.
POREMEĆAJI FUNKCIJE ŠTITNE ŽLEZDE
Poremećaj lučenja štitne žlezde može se odvijati u dva pravca:
Oba poremećaja mogu biti : PRIMARNI ( poremećaj na nivou štitne žlezde), SEKUNDARNI (poremećaj na nivou hipofize) i TERCIJARNI ( poremećaj na nivou hipotalamusa).
HIPO/HIPERTIREOIDIZAM – UZROCI, SIMPTOMI I LEČENJE
HIPERTIREOIDIZAM je stanje prekomernog lučenja hormona štitne žlezde.Najčešći uzrok hipertireoze je autoimuna bolest štitne žlezde ( Morbus Graves Basedow), a ređe toksična nodularna ili multinodularna struma. Još jedan od uzroka može biti tumor hipofize koji povećanom produkcijom TSH sekundarno povećeva lučenje hormona štitne žlezde.
Hipertireoza je retko asimptomatska bolest, a pacijenti se najčešće žale na:
Hipertireoza se karakteriše fazama smirenja ( remisije) i fazama pogoršanja tj. ponovne pojave bolesti. U lečenju hipertireoze dostupna su tri osnovna načina: primena antitireoidnih lekova, terapija radioaktivnim jodom i hirurško otstranjivanje obolelog dela ili celokupne žlezde.
HIPOTIREOIDIZAM je sistemski poremećaj izazvan nedostatkom tireoidnih hormona. Postoji nekoliko uzroka za razvoj hipotireoze i to su: atrofija štitaste žlezde izazvana autoimunom bolešću
( Hashimoto tireoiditis), kao posledica terapije hipertireoze i destrukcija hipofize. Ukoliko se ne leči, hipotireoza može uzrokovati anemiju, hipotermiju i zatajenje srca u obliku niskog pulsa i usporenog rada srca. Faktori rizika koji mogu uticati na veću verovatnoću pojave hipotireoze su: genetska predispozicija, dijabetes, stres, pol ( češće se javlja kod žena), pušenje i geografski položaj ( primer Srbije koja nema dovoljno selena u svom zemljištu).
Neki od osnovnih simptoma koji se javljaju kod hipotireoidizma su:
Terapija hipotireoze se zasniva na nadoknadi hormona kako bi se nesmetano odvijali svi ostali metabolički procesi u organizmu. Levotiroksin se kao terapija koristi svakodnevno, a veoma bitno je da se on primenjuje u jutarnjim časovima na prazan želudac, sat vremena pre obroka i ostale terapije ako je ima.
Jedno od najosetljivijih stanja kada je u pitanju lečenje hipo/hipertireoidizma je TRUDNOĆA. Cilj terapije kod trudnica je da se postigne dobra kontrola hormona uz minimalni rizik za hipotireoidizam ili hipertireoidizam fetusa. Osnovna terapija tokom trudnoće kada je u pitanju hipertireoidizam su tionamidi, a njihovo doziranje zahteva redovne kontrole hormona u toku trudnoće. Niski nivoi hormona mogu ometati ovulaciju što smanjuje plodnost žena. Ukoliko se hipertireoza ne leči u toku trudnoće, može doći do poremećaja kao što su: spontani pobačaj,prevremeni porođaj, rođenje bebe sa malom telesnom težinom,preeklampsija i srčani problemi. Dojenčad koja imaju neotkrivenu hipotireozu na rođenju su u rizuku od pojave ozbiljnih problema sa mentalnim i fizičkim razvojem.
HASHIMOTO TIREOIDITIS – NAJUČESTALIJI TIP ZAPALJENJA ŠTITNE ŽLEZDE
Hashimotov tireoiditis je autoimuno oboljenje pri kome organizam stvara antitela koja uništavaju sopstvenu štitnu žlezdu. U početku dolazi do smanjenja funkcije štitne žlezde, a kasnije i do njene upale i razaranja tkiva.
Mnogo češće se javlja kod žena nego kod muškaraca, a na žalost, sve češće se dijagnostikuje kod adolescenata i sasvim mladih devojaka. Osnovno obeležje bolesti je smanjena produkcija tireoidinih hormona i hipotireoidizam, iako je u samom početku bolesti moguća i prolazna pojava hipertireoze.
Hashimotov tireoiditis ima nekoliko faza razvoja bolesti:
Simptomi koji se javljaju se poklapaju sa hipotireoidizmom, osim u slučajevima prolazne pojave simptoma hipertireoze na početku bolesti kod nekih pacijenata. Jako je bitno da se bolest otkrije na vreme i da se terapija adekvatno prilagodi stanju žlezde i njene funkcije.
POMOZITE SVOJOJ ŠTITNOJ ŽLEZDI DA OSTANE ZDRAVA I FUNKCIONALNA
Štitna žlezda je vrlo osetljiva na spoljašnje faktore koje u određenoj meri regulišemo i mi sami. To su: stres, loša ishrana koja rezultira nedostatkom osnovnih nutrijenata neophodnih za njen rad, manjak fizičke aktivnosti, razne infekcije, visoke koncentracije kortizola i dr.
Jedan od glavnih uzroka hipotireoze je nedostatak joda u ishrani, pa je zato jako bitno unositi ga kroz jodiranu so ili namirnice bogate jodom ( školjke, morski plodovi, riba, mleko i jaja).
Za pravilan rad štitne žlezde i ravnotežu hormona neophodni su : gvožđe, selen, cink, magnezijum, vitamin D, vitamin C, vitamini B grupe i aminokiselina tirozin.
Pravilnom, izbalansiranom ishranom sve ove nutriente možete uneti i putem hrane, a ukoliko iz nekih razloga niste u mogućnosti da koristite namirnice koje ih sadrže možete ih nadoknaditi kvalitetnim suplementima. Namirnice u kojima možete pronaći potrebne nutriente su:
Podeli sa prijateljima